РАЗПИСАНИЕ – ГРАДСКИ ТРАНСПОРТ >>>>…………………………….; ЧЕТЕТЕ ПУБЛИКАЦИИТЕ В САЙТА ПРЕЗ МОБИЛЕН ТЕЛЕФОН ТУК >>>>
*
Над 100 доброволци от различни социални групи се включиха в инициативата по залесяване на липи и почистване в Стара Загора. Облагородени бяха зелените пространства в района на Социалните жилища на ул. „Мусала“ № 26, където живеят хора в неравностойно положение. Инициативата е на сдружение “Свят без граници” и община Стара Загора. Неправителствената организация работи съвместно с УНСС по проект BOLSTER. Една от целите му е да се повиши екологичната култура на маргиназилираните групи в региона, за да са по-запознати с процесите на декарбонизация и справедливия преход. В акцията се включи и заместник-кметът с ресор „Общинска собственост, здравеопазване и социални дейности“ Павлина Делчева. Тя посади символично първата липа и увери, че ангажиментът ѝ към фиданката няма да се изчерпи с това, а ще продължи с обгрижването ѝ като нейно лично осиновено дръвче. „За мен беше удоволствие да участвам в тази чудесна екологична инициатива, която допринася за облагородяването на зеления ни град“, отбеляза г-жа Делчева. “Равносметката ни показва, че само за няколко часа успяхме да засадим общо 20 липи и да съберем повече от 60 кг. боклук. Продължаваме и във вторник, когато ще залесим дръвчета в двора на XI основно училище „Николай Лилиев“ в града”, обяви председателят на УС на Сдружение „Свят без граници“ Ганчо Илиев.
Вече са получени и първите творби на участниците в ЕКОнкурса на тема “Зеленият град”, организиран от младежката инициативна група към сдружение „Свят без граници“, съвместно с УНСС. В него могат да се включат учениците от 1 до 12 клас във всички училища в област Стара Загора, като представят индивидуално рисунка, снимка, видео, текст, презентация или проект по една от темите: ,,Моето зелено място“ или „Зеленият град“. Направленията, в които участниците могат да развият своите идеи са: енергийна ефективност и използване на възобновяеми енергийни източници; устойчива градска среда и инфраструктура; образователни и социални инициативи; устойчиво потребление и производство; информационни технологии за устойчиво развитие. Проектите, които включват дейности за ангажиране на местните заинтересовани страни и особено на уязвимите групи, ще получат допълнителни точки. Няма ограничения в колко от категориите може да се включат всички желаещи участници. Крайният срок за изпращане на творбите по e-mail: [email protected] е 22 ноември, а резултатите ще бъдат обявени на 1 декември.
Проектът BOLSTER стартира в края на 2022 г. и се фокусира върху седем целеви региона, подлежащи на декарбонизация и справедлив преход. Той подпомага създаването на местни многостранни форуми и ангажирането на различни местни заинтересовани страни, особено организации, които представляват маргинализирани групи (МГ) в местния справедлив преход. Сред целите на проекта са да достигне до широка аудитория от ученици и студенти, но в същото време и до техните ръководители и родители; да се повиши екологичната култура на маргинализираните групи в региона на Стара Загора; да им предостави възможност да участват в образователни и практически дейности, свързани със справедливия преход и да се обяснят на достъпен език процесите.