Лекари от Болница „Тракия“ получиха световно признание с публикация в научното списание Европейски журнал по акушерство и гинекология и репродуктивна биология

РАЗПИСАНИЕ – ГРАДСКИ ТРАНСПОРТ >>>>…………………………….; ЧЕТЕТЕ ПУБЛИКАЦИИТЕ В САЙТА ПРЕЗ МОБИЛЕН ТЕЛЕФОН ТУК >>>>
*
АГ-екип-публикация-Янев-Станева-Бузалов-Иванов (Medium)Четирима лекари от АГ-отделението в Болница „Тракия“ и двама професори от Медицинския университет в Плевен получиха световно признание с научна публикация в авторитетното списание Европейски журнал по акушерство, гинекология и репродуктивна биология (European Journal of Obstetrics & Gynecology and Reproductive Biology).

Публикацията представя над 3-годишно изследване на резултатите от 353 лапароскопски сакроколпопексии за лечение на генитален пролапс (пропадане на тазовите органи при жени), извършени в операционната на Болница „Тракия“ от д-р Стефан Бузалов д.м., д-р Пламен Янев, д-р Ясен Иванов и д-р Галина Станева. Сред авторите на публикацията са и проф. д-р Славчо Томов и проф. д-р Тихомир Тотев от Медицинския университет в Плевен.

„Публикацията в European Journal of Obstetrics & Gynecology and Reproductive Biology е венец на нашата работа в областта на тази изключително сложна хирургична техника, каквато е лапароскопската сакроколпопексия, защото по този начин получихме световно признание.

Европейският журнал по акушерство, гинекология и репродуктивна биология е едно от най-авторитетните научни списания в света с Impact factor 2.1. Публикацията е подадена за рецензия преди една година. Първата рецензия e продължила около 6 месеца, а втората още два месеца.

„Рецензирани сме от двама от най-добрите специалисти в света, които работят в областта на гeниталния пролапс – проф. Arnaud Wattiez, който е авторитет в ендоскопската хирургия в световен мащаб, и проф Michel Cosson, посочи ръководителят на екипа д-р Стефан Бузалов.

Точно по Великден д-р Бузалов получава на имейла си съобщение, че дългогодишният научен труд на българските лекари, е публикуван.

„Изследването е резултат от дълга работа, която продължи реално 6 години и половина. За това време извършихме почти 650 лапароскопски сакроколпопексии – това е златният стандарт в лечението на генитален пролапс. Характерната особеност на тази интервенция е, че е изключително трудна от хирургична гледна точка, изисква дълга крива на обучение, много добро познаване на всички структури в малкия таз и отлична оперативна техника, за да бъде извършвана“, каза още д-р Бузалов.

Европейски журнал-публикацияДвамата с д-р Пламен Янев започват обучението си, след като натрупват достатъчно дълъг опит в ендоскопската хирургия – близо 2000 извършени интервенции и няколко курса в световния медицински център ИРКАД в Страсбург и в университетска болница в Барселона. След като екипът на АГ-отделението извършва около 500 сакроколпопексии, решават да направят проучване на резултатите от първия 3-годишен период.

„Прегледахме и разпитахме над 350 пациентки и обобщихме резултатите в нашия труд, който изпратихме за публикуване в Европейски журнал по акушерство, гинекология и репродуктивна биология. С работата ни в областта на гениталния пролапс бяхме включени в Европейски проект за наука, образование и интелигентен растеж, в който участва Института по роботика, Медицинските университети в Плевен и във Варна и Болница „Тракия“, разказа още д-р Бузалов.

Изследването на тези над 350 оперирани пациентки показва, че АГ специалистите от Болница „Тракия“ имат много висок процент на успеваемост – 94.9%, който е сравним с най-добрите публикувани резултати в Европа и в света.

„Постигнахме и много добро европейско време – средното оперативно време е около 2 часа и 30 минути, а ние имаме вече около 15 сакроколпопексии, при които свалихме времето до 2 часа при много добри функционални резултати“, посочи д-р Бузалов.

Подобни публикации са изключително полезни за всички специалисти по света, които работят в съответната област. Публикацията за работата на лекарите от Болница „Тракия“ описва както добрите резултати, така и проблемите и усложненията, с които са се сблъскали и начините, по които са ги преодолели.

„Това е много ценен опит, който споделихме с колегите си чрез авторитетното европейско издание, защото всички се учим освен от успехите, и от трудностите, които срещаме“, коментира д-р Бузалов.

социални мрежи

Източник: stzagora.net

Новини по региони

Видин Монтана Враца Плевен Ловеч Габрово Велико Търново Търговище Русе Разград Силистра Добрич Шумен Варна Бургас Сливен Ямбол Стара Загора Хасково Кърджали Пловдив Смолян Пазарджик Благоевград Кюстендил Перник София област София

Тази информация достига до Вас благодарение на информационна агенция Булпресс!