На „7-ми километър“ ще бъде отново гора: старозагорци откликнаха на призива за залесяване на изгорелите терени над града

РАЗПИСАНИЕ – ГРАДСКИ ТРАНСПОРТ >>>>…………………………….; ЧЕТЕТЕ ПУБЛИКАЦИИТЕ В САЙТА ПРЕЗ МОБИЛЕН ТЕЛЕФОН ТУК >>>>
*
vode6taТрима зам.-кметове, секретарят и главният архитект на Община Стара Загора участваха в екоакцията; старозагорци се снимаха край „своите“ фиданки и се зарекоха да идват да ги видят как порастват

Зелени фиданки се появиха сред изгорелите шишарки и овъглените клони, разпръснати върху почвата в местността „7-ми километър“ край Стара Загора. Похвалната заслуга за засаждането на над 20 хил. атласки кедърчета днес е на старозагорци, които откликнаха на призива на Община Стара Загора и Държавно горско стопанство „Да си засадим гора!“.

Напук на спекулациите на недоброжелатели, тук е било и ще бъде гора! С тези думи пред въодушевените хора, дошли в местността „7-и километър“, застанаха зам.-кметът с ресор „Транспорт, екология, инвестиции и зелен преход“ Радостин Танев и директорът на ДГС в Стара Загора инж. Иван Чергеланов.

„От името на кмета на Община Стара Загора Живко Тодоров благодаря на всички, които днес се включиха в зелената инициатива; след като овладяхме пожарите през лятото на миналата година, все така единни да посадим гора и да съживим мястото“, призова хората Радостин Танев. Заедно с него зад добрата кауза застанаха зам.-кметовете Милена Желева („Култура и туризъм“) и Павлина Делчева („Общинска собственост, здравеопазване и социални дейности“), секретарят на Община Стара Загора Николай Диков, главният архитект арх. Николай Василев и още десетки представители на общинска администрация, повечето от тях повели и децата си. Сред хората заедно със семейството си беше и инж. Йордан Стоянов, изпълнителен директор ВТ ДЗУ АД.

zalesqvaneИзгорялата площ в района на „7-ми километър“ е от около 660 декара, 140 от тях са освободени, направена им е почвоподготовка и те са разпределени на 9 парцела, стана известно още днес. 40 служители на Държавно горско стопанство се разпръснаха сред хората, за да инструктират всяка група как да залесят младите кедърчета правилно. Най-ентусиазираните помагачи днес бяха децата, които внимателно преценяха колко точно са 2 метра и половина разстояние между фиданките и как под коренчетата им да не остава въздух, а пръстта да стига до началото на игличките. Много от хората се снимаха след това край „своите“ фиданки и се зарекоха да ги посещават периодично, за да гледат как порастват.

„През следващите три години фиданките ще бъдат отглеждани от ДГС, както е по закон; ще продължим с освобождаването на останалата площ и през есента на 2025 г. или пролетта на 2026 г. ще продължим със залесяването“, информира инж. Иван Чергеланов.

Дървесният вид атласки кедър е избран заради две съществени предимства: не се напада от вредителя борова процесионка, тя не може да живее в него, а другият фактор за избора му е, че той е по-пожароустойчив от черния бор.

От страна на ръководството на Община Стара Загора многократно е декларирано, че запазването на града ни като най-зеления град в България е императивен приоритет на местната управа.

horata se ka4vat po baira - 1horata se ka4vat po baira

Началото на екоакцията

Началото на екоакцията

Зам.-кметовете Милена Желева и Радостин Танев

Зам.-кметовете Милена Желева и Радостин Танев

Секретарят на Общината Николай Диков и момиченцата му

Секретарят на Общината Николай Диков и момиченцата му

Децата - най-усърдни

Децата – най-усърдни

Участници от Младежкия общински съвет

Участници от Младежкия общински съвет

Кедърчетата

Кедърчетата

Малки помощници

Малки помощници

zalesavane 1

бутони за споделяне

Източник: stzagora.net

Новини по региони

Видин Монтана Враца Плевен Ловеч Габрово Велико Търново Търговище Русе Разград Силистра Добрич Шумен Варна Бургас Сливен Ямбол Стара Загора Хасково Кърджали Пловдив Смолян Пазарджик Благоевград Кюстендил Перник София област София

Тази информация достига до Вас благодарение на информационна агенция Булпресс!