Посланикът на Обединеното кралство на Великобритания и Северна Ирландия в България Роб Диксън посети Тракийския университет

СТАРА ЗАГОРА ДНЕС – STZAGORA.NET
*
Версия за смартфони >>>

9 (1)8 (1)Визитата на посланика на Обединеното кралство на Великобритания и Северна Ирландия в България Н.Пр. Роб Диксън в Тракийски университет – Стара Загора започна със среща на британски студенти.

Той беше посрещнат от членове на Ректорското ръководство – доц. Ани Златева, проф. Мирослав Карабалиев и доц. Емил Славов.

Негово Превъзходителство желаеше да се информира от първо лице за условията и състоянието на съгражданите си след Брекзит.

Той им разясни, че се намират в преходен период. Информира ги за условията за виза и пребиваване след Брекзит. Обърна внимание да се уверят, че всички документи са изрядни, да внимават за срокове, които трябва да се спазват, да актуализират навреме документите си, например паспорти; да се информират допълнително относно необходимите при пътуване здравни застраховки.

Посланикът сподели, че при признаване на дипломи и квалификации може да има промени от следващата година и ще има специфични изисквания за различните образователни институции и други административни звена в България и Великобритания. Да влязат в контакт с различните институции, които отговарят за признаването на техните квалификации и да се запознаят предварително с условията на признаване, препоръча той на британските студенти.

Н.Пр. Роб Диксън се поинтересува от проблемите и впечатленията на сънародниците си от живота в България и от Тракийския университет. Имаше време и за допълнителни въпроси. За живота в друга култура студентите споделиха, че се чувстват добре, в гостоприемна среда са и се забавляват. Роб Диксън сподели, че самият той също има добри впечатления от България, които се припокриват с тези на студентите.

След срещата с британските студенти, която премина приятно, непреднамерено и изпълнена с непринуден хумор, посланикът посети Ректора на Тракийския университет доц. д-р Добри Ярков.

Двамата обсъдиха възможностите за сътрудничество в няколко сектора – енергия, селско стопанство, дигитализация и околна среда и стъпките към зелен университет. Бъдещата взаимовръзка между България и Великобритания в тези сфери може да бъде осъществена чрез договори с научни центрове, които са с най-висока експертиза в областта на агроенергетиката и селскостопанската продукция, както и с преподаватели в областта на дигитализацията от престижни английски университети.

Н.Пр. Роб Диксън прояви интерес и към това, как университетът ще участва в прехода към декарбонизация на региона.

„Университетът ще участва със своето високо ниво на експертиза – в областта не енергетиката в лицето на Факултет „Техника и технологии“ – Ямбол. В аграрния сектор сме на първо място в направленията “Животновъдство” и “Ветеринарна медицина”. Чрез Института за устойчив прехода и развитие ще извършваме научно-изследователска дейност на рекултивираните терени в района на Мини Марица-изток, която по-късно ще се мултиплицира по отношение на други терени, чрез използване на нови методи. Периодът на прехода обаче не може да се събере в рамките на 5 години. За да бъде благоразумен и устойчив, той трябва да продължи поне 15 години“ – отговори на въпроса доц. Ярков.

7 (2)4 (2)1 (4)6 (3)2 (6)10 (5)5 (4)3 (5)
#

бутон за сайт

Източник: stzagora.net

Новини по региони

Видин Монтана Враца Плевен Ловеч Габрово Велико Търново Търговище Русе Разград Силистра Добрич Шумен Варна Бургас Сливен Ямбол Стара Загора Хасково Кърджали Пловдив Смолян Пазарджик Благоевград Кюстендил Перник София област София

Тази информация достига до Вас благодарение на информационна агенция Булпресс!