Oбичаният лъв Терез почина: PETA призовава за прекратяване на отглеждането на големи котки в плен

СТАРА ЗАГОРА ДНЕС – STZAGORA.NET
*
Версия за смартфони >>>

Снимка: Facebook

Снимка: Facebook

София/Щутгарт, 19 май 2021 г. – Лъвът Терез почина миналата седмица въпреки всички положения усилия за спасяване на живота му. Състоянието му се се влоши рязко през последните седмици, след като лъвът разви бъбречна недостатъчност. Терез и неговият брат Масуд са родени през Декември 2017 г. в зоологическата градина в гр. Разград, която по това време работи без валиден лиценз. Лъвовете – резултат от близкородствено развъждане, се разболяват тежко скоро след раждането си. След организираните протести за извеждането на двата лъва от зоопарка, те бяха отгледани от природозащитничка и по-късно, с помощта на защитници на животните, настанени в спасителния център за големи котки „Фелида“ в Холандия. Масуд почина миналата година вследствие на сериозни неврологични увреждания, резултат от близкородственото развъждане.

Зоологическата градина в Разград продължава да функционира в продължение на години въпреки изтеклия си лиценз и се финансира от продажбата на лъвове, които са резултат на близкородствено развъждане. [1] Историята на Терез и Масуд е само един от многото примери, които показват колко много страдат животните, когато са принудени да живеят в плен. За да предотврати това да се случи отново, ПЕТА призовава за забрана на размножаването на големи котки в зоологическите градини.

„Никое животно не може да води добър живот в зоологическа градина. Особено големите котки често страдат от поведенчески проблеми в резултат на лошите условия, в които се отглеждат. В добавка към това, могат да се проявят здравословни проблеми, които често вървят ръка за ръка с безотговорното кръстосване. Терез току-що е навършил три години – естествената продължителност на живота на лъвовете е до 20 години“, казва д-р Ивон Вюрц, биолог и специалист по животните в развлекателната индустрия в PETA Германия. „Призоваваме за незабавно спиране на размножаването и край на отглеждането и затварянето на големи котки в зоологически градини и паркове за животни.“

Допълнителна информация
PETA също критикува лошите условия за живот за всички диви животни, които са принудени да живеят в плен, като лъвовете са само пример. По-голямата част от тези големи котки проявяват поведенчески аномалии. Към това се прибавя и фактът, че отглеждането на животни в плен не допринася за защита на видовете. Лъвове, тигри и други животни, които биват родени в зоопаркове, никога не мога да бъдат върнати в ествествената им среда, защото им липсват специфичните за техния вид поведенчески форми, които да им позволят да оцелеят в дивата природа. Дори при контролирано размножаване в рамките на специално изготвена програма, при надзор от ветеринарни специалисти по диви животни, рисковете за здравето на животните са големи. Това показва стартиралата през 90-те години на миналия век Европейската Програма за Защитени Видове (EEP), в рамките на която се провежда контролирано размножаване. Част от програмата са и девет лъва, които имат роднинска връзка. Вследствие на редуцираната генетична база, при тях се наблюдава висока смъртност при младите животни, както и множество усложнения. [2]

PETA призовава за прекратяване на развъждането и води кампании, целящи големи котки, като лъвове, тигри и леопарди, да не бъдат отглеждане в плен, единствено изключение в тази насока са спасителни центрове за диви животни. Средствата, които в момента се инвестират в поддържката на зоопарковете, следва да бъдат инвестирани в усилията за запазване на ествествената среда на тези животни в държавите, в които различните видове естествено се срещат.

PETA, чието мото отчасти гласи „Животните не са за наше развлечение или каквато и да било друга форма на експлоатация“, работи активно в борбата срещу „специецизма“, познат на български като „видова дискриминация“ – убеждението, че човешките същества са по-висши от други видове животни.

[1] Kronen Zoo (2018): Aus Inzucht-Zoo. “Vier Pfoten” retten Löwenjunge aus Bulgarien. https://www.krone.at/1634074. (19.05.2021).

[2] Atkinson, Kirsty E.; Kitchener, Andrew C.; Tobe, Shanan S.; O´Donoghue, Paul (2018): An assessment of the genetic diversity of the founders of the European captive population of Asian lion (Panthera leo leo), using microsatellite markerks and studbook analytics, https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S1616504717301878?via%3Dihub. (19.05.2021).

Допълнителна информация:
PETA.org.uk/blog/9-reasons-not-to-visit-zoos
PETA.org/issues/animals-in-entertainment/zoos-pseudo-sanctuaries

Със своите над 1,5 милиона поддръжници PETA Deutschland e.V. е най-голямата организация за защита на правата на животните в страната и се стреми да осигури по-добър живот за всяко животно чрез разкриване на случаите на жестокост към животните, осведомяване на обществеността и промяна на начина на живот.
#

share button

Източник: stzagora.net

Новини по региони

Видин Монтана Враца Плевен Ловеч Габрово Велико Търново Търговище Русе Разград Силистра Добрич Шумен Варна Бургас Сливен Ямбол Стара Загора Хасково Кърджали Пловдив Смолян Пазарджик Благоевград Кюстендил Перник София област София

Тази информация достига до Вас благодарение на информационна агенция Булпресс!